חיזור בעידן האפשרויות הבלתי מוגבלות

"חיזור" 
חשבתם פעם על משמעות המילה "לחזר"? כשהתעמקתי במחשבה, התיחסתי לשורש שלה – ח.ז.ר, כלומר חזרה, עקביות. חזרה על משהו בצורה עקבית עד שתושג המטרה הרצויה. משהו מכם משתמש ב"בפועל" הזה בפועל?...

שוחחתי אתמול עם מאומנת שלי, בחורה צעירה מאוד, מלאת חיים ואמביציה על דפוסי חיזור בתרבות שלנו. מהשיחה עלתה השאלה - האם קיימים כאלו כיום? משהו זוכר בכלל מהו המושג "לחזר" מבלי לחזור בפלשבקים לסצנות מספריו של דיקנס או לדמיין את דמותה של ג'יין אייר בדבקותה אחר הג'נטלמן האולטימטיבי?... מה זה בכלל "לחזר" ולמה זה טוב? 

אז מעבר לטענה הרווחת הנשמעת שאנחנו -"דור דפוק" שצמח לתוך מציאות רומנטית וזוגית אחרת לגמרי ממה שהבטיחו לנו כילדים או לזו שגבר או אישה מעל 30 שעדיין מאמינים באהבת אמת כנראה מסתובבים במחלקה סגורה עם חלוקים לבנים כי החברה מתקשה לקבל את הארכאיות שלהם, יש משהו בסיסי יותר שהשתבש לנו- היכולת שלנו "לחזר". 

בעבר כשגבר היה מעוניין בבחורה היא פשוט ידעה כי הוא היה מחזר אחריה. הגישה הרומנטית: פרחים, שירים, גיטרה מתחת לבית (אולי טייפ ענק...למי שזוכר את הסרט) או פשוט הגישה הישירה: רוצה אותך, מאוהב בך, רוצה שתהיי אישתי... (מחק את המיותר). היום כבר לא מחזרים, הגברים נהיו קצת אימפוטנטים בכל הקשור לתקשורת בין אישית וברוב במקרים לא באשמתם (כן גבירותיי גם לנו חלק לא מבוטל בסירוס הטבעי שביצענו בהם). היום את אמורה לנחש שהם רוצים אותך. הם עושים לך פוק בפייסבוק או כותבים לך הודעות לקוניות לאינבוקס, ולכי תביני מה הם רוצים ממך - דייט? סקס? סתם משעמם להם? הכל זה משחק אחד בלתי נגמר של פיצוחים. 

דיאנה לוצאטו, ד"ר לאנתרופולוגיה וסוציולוגיה ומומחית למגדר ולמיניות ומי שהיתה מנחה שלי באוניברסיטה סבורה שהבעיה העיקרית נעוצה דווקא בעובדה שלרווקים ולרווקות של ימינו יש פשוט יותר מדי אפשרויות בחירה, אז הם מעדיפים פשוט לא לבחור. זורקים חכה קטנה כאן, אחת שם ועוד אחת קטנה שם ומה שיצא יצא, מקסימום נשנה.

"אם את חיה בכפר קטן, שיש בו רק חנות אחת יפה עם דברים יפים, כשתגיעי אליה תרצי לקנות את כולה, אבל אם את גרה בעיר ומוקפת בקניונים שמלאים בחנויות, את תסתובבי ביניהם ולא תדעי מה לקנות, כך שבסוף לא תקני כלום", היא מסבירה. "זה בדיוק מה שקורה לרווקים ולרווקות של שנות האלפיים. האינטרנט מספק אשליה של שפע, של אפשרויות בחירה בלתי נדלות, כך שכל הזמן מלווה אותם התחושה שאולי יש משהו טוב יותר מעבר לפינה, והם לא מצליחים לקבל החלטה".

אז רגע, בא נעצור קטנה אחת כאן- אתה רוצה אותה? באמת באמת רוצה אותה? תעזוב את כל מה שמסביב, זה במילא סתם מבלבל ותתחיל ל-ח-ז-ר. תמצא את הדרך שנכונה לך, שמביכה אותך כמה שפחות אבל שיכולה לגרום לה לחייך כמה שיותר. קצת אומץ חברים! פעם היתם יוצאים לדו קרב על כבודה של האחת, מה המקסימום שיכול לקרות לך הפעם? היא תגיד לך לא?

ואת גבירתי הנאווה, כן את ליידי אמיתית, נכון – באמת מגיע לך את הכי טוב שיש, רק תזכרי שכשהוא מגיע אליך, גם אם לא נראית לך הדרך, השיטה או הבחור, תשאירי אותו בחיים, כדי שכשיתאושש יוכל להגיע לזו שבאמת ראוייה לו...

נטלי נוי כהן - אימון לאיזון גוף נפש